Винахід паперу: простота та геніальність » Svit Rozvag - Інформаційно-розважальний портал

Винахід паперу: простота та геніальність

Неможливо уявити повсякденне життя без звичного паперу, який супроводжує нас практично скрізь. Але хто замислюється про важливість цього винаходу, отримуючи звичний чек у супермаркеті чи квиток у громадському транспорті?

  

   

Ми малюємо в альбомах і скетчбуках, заповнюємо та оплачуємо рахунки, читаємо книги та даруємо вітальні листівки... Завдяки паперу, який став важливим засобом комунікації та спілкування, людство зробило величезний крок. Адже саме папір переніс людей на новий рівень спілкування, уможливив колосальний стрибок від скельного живопису та глиняних дощечок до більш цивілізованих методів передачі інформації.

  

Що ж передувало паперу? Спочатку люди використовували для перших проявів писемності природний камінь, трохи пізніше писали ієрогліфи на сирих глиняних цеглинах, які в процесі запікання набували твердості та крихкості. Потім у різних куточках світу почали застосовувати деревину: бамбук – у Китаї, бересту – у Новгороді, папірус – у Єгипті.

  

Принципово новий матеріал пергамент винайшли у місті Пергам у II столітті до нашої ери. Основою виготовлення пергаменту служила найтонша і міцна шкіра спеціальної вичинки. Коштував пергамент дуже дорого, тому на ньому фіксувалися найважливіші події та записи.

  

У Стародавній Русі виробництво пергаменту почалося XV столітті. На пергаменті записували державну та законодавчу документацію, наукові та релігійні праці. Люди використовували пергамент протягом кількох століть, а в наші дні пергаментом називають спеціальний папір, який завдяки спеціальному просоченню є жиронепроникним.

  

Змінити пергамент зміг лише папір, батьківщиною якого вважається Китай, а приблизною датою виникнення — ІІ століття. Технологія виготовлення паперу зі стебел бамбука трималася під найсуворішим секретом: монополія гарантувала Китаю високу ціну та вигідну торгівлю із сусідами. Проте, все таємне стає явним: папір навчилися робити в Індії та Індокитаї з ганчір'я та парусини. А японці навіть перевершили першовідкривачів: папір, виготовлений із кори шовковиці, перевершував за якістю бамбуковий аналог. Поступово паперу ставало дедалі більше, що призвело до створення перших бібліотек. У Японії та Китаї з паперу виготовляли предмети релігійного культу, прикраси та ширми. Прозорим папером «заскляли» вікна.

  

  

Європа значно відстала від Азії: паперове виробництво запустили лише у XII столітті в Італії, а згодом підтягнулися й інші країни — Англія, Франція, Німеччина та Голландія.

  

Виготовити папір непросто. Сучасні виробники використовують як сировину деревину хвойних та макулатуру. Вчені всього світу розробляють нові технології виготовлення паперу та його замінників, які уповільнять швидку вирубку хвойних лісів.

Залишити коментар